Infobroker | Broker Informacji

Stawianie pierwszych kroków

Krok pierwszy – dostęp do elektronicznych baz danych.

W USA z uwagi na stopień skomputeryzowania społeczeństwa, a co za tym idzie mnogość wszelkich baz danych sytuacja jest prosta. Pierwszym krokiem jaki podejmuje początkujący broker informacji jest wykupienie abonamentu na dostęp do baz danych http://www.dialog.com/ i http://www.compuserve.com/. Jest to archiwum, dostęp do kilkuset baz danych zawierających informacje z takich dziedzin jak sztuka, wydawane książki, informacje gospodarcze (pełne archiwa prasy gospodarczej), chemia, informatyka, farmaceutyka, edukacja, publikacje rządowe, historia, matematyka, medycyna. Z jednego miejsca mamy dostęp do kilkuset pełnych archiwów prasy codziennej i specjalistycznej, informacji gospodarczej, naukowej czy patentowej.

W Polsce sytuacja jest o tyle mniej korzystna, iż nie ma jednego tak obszernego źródła informacji. Istnieją natomiast płatne archiwa np. Gazety Wyborczej, Rzeczpospolitej, serwis prawno - gospodarczy Infor, archiwa prasy gospodarczej, serwis Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Urzędu Patentowego RP czy Głównego Urzędu Statystycznego, internetowe biblioteki, źródła publikujące ustawy tj. Monitor Polski i Dziennik Ustaw oraz wiele innych. Bardzo często są to serwisy płatne (w szczególności archiwa tych serwisów), warto zatem zastanowić się nad zakupem abonamentu – kodów dostępowych do tych archiwów.

Krok drugi – zbadaj swoje otoczenie.

Bardzo ważnym elementem pracy brokera informacji jest znajomość lokalnych źródeł, z których można korzystać. Chodzi tu głównie o biblioteki w tym również te specjalistyczne i naukowe, instytuty, placówki badawcze, wyższe uczelnie itp. Musimy posiadać wiedzę jakiego typu informacje możemy uzyskać w okolicy, w której działamy i gdzie można odnaleźć specjalistów z branży, która nas interesuje. To właśnie ci ludzie bardzo często będą dla nas drogowskazem w naszych poszukiwaniach.

Utrzymywanie dobrych stosunków z bibliotekarzami to również bardzo istotna sprawa. Niejednokrotnie nie doceniamy doświadczenia tych specjalistów ale mając świadomość, iż nikt jak oni nie zna lepiej zasobów danej biblioteki na pewno docenimy współpracę z nimi. Warto porozmawiać z przedstawicielem biblioteki aby dowiedzieć się w jakiej dziedzinie dana placówka się specjalizuje, jakie pisma i periodyki prenumeruje itp.

Należy także zlokalizować różnorakie stowarzyszenia, według infobrokerów z USA jest to bardzo istotne źródło informacji. Dzięki nim możemy nawiązać kontakt z wieloma specjalistami z danej branży, co może ułatwić nam wykonanie zlecenia.

Krok trzeci – przetestuj swoje możliwości.

Zakładając, że udało nam się uporać z wszystkimi przedstawionymi powyżej etapami otwierania działalności infobrokerskiej, przyszedł czas aby przetestować swoje możliwości. Ustalmy sobie kilka hipotetycznych zleceń z jakimi możemy się spotkać. Najlepiej zająć się zadaniami ogólnymi oraz tymi bardziej specyficznymi, które będą dotyczyć branży w której zamierzamy działać. Na tym etapie nie warto przygotowywać obszernych raportów i analiz. Skupmy się na udoskonalaniu naszych umiejętności wyszukiwawczych. Zacznijmy od poszukiwaniu informacji w Internecie, potem w lokalnych bibliotekach na wykonaniu kilku telefonów do specjalistów z branży kończąc. Te doświadczenia z pewnością pomogą nam w przyszłości, łatwiej będzie nam poruszać się po dostępnych źródłach, nauczymy się budować strategię poszukiwania i oceniać wartość informacji, do których dotrzemy.

Krok czwarty – pierwsze zlecenie.

Ostatni najważniejszy etap to zdobycie pierwszego zlecenia. W tym sektorze, jak w wielu innych nie ma jednej, uniwersalnej drogi i działań jakie należy podjąć aby zostać brokerem informacji. Jednakże jest oczywiste, że jeśli nie będziemy posiadali wiedzy na temat źródeł informacji i narzędzi z jakich należy korzystać, nie uda się nam wykonać kilku zadań testowych, a więc generalnie nie będziemy posiadać wiedzy na temat rynku informacji, nie uda się przekonać nikogo to tego aby płacił za nasze usługi.

Zakładając, że udało nam się dotrzeć do tego etapu planowania naszej działalności, wiemy, że mamy wiedzę i możliwości aby zostać brokerem informacji. Nie wiemy natomiast jeszcze o jednym bardzo ważnym aspekcie. Czy umiemy sprzedać nasze usługi? Jak już wspomniano wcześniej sprzedaż to bardzo ważny element pracy brokera informacji. Bez tego nie uda się osiągnąć sukcesu. Bazując na informacjach przedstawionych wcześniej poszukajmy potencjalnych klientów dla naszej firmy. Warto zacząć od agencji reklamowych i PR lub od firm z branży, na której zamierzamy się skupić. Spróbujmy umówić się na spotkanie z kierownictwem i przedstawić naszą ofertę. Z uwagi na specyfikę tej działalności i fakt, iż jest to zdecydowana nowość na naszym rynku nie zaleca się rozmów telefonicznych. Kontakt osobisty zdaje się tutaj być najtrafniejszy. Oczywiście nie należy zrażać się początkowymi porażkami, miejmy na uwadze to, że działamy w otoczeniu, w którym nie ma większej świadomości na temat tego typu usług. Generalnie należy klientowi najpierw przedstawić na czym polega infobrokerstwo, a potem uzmysłowić mu jakie korzyści przyniesie mu dostęp do informacji – bardzo często nie wiedzą oni, że w ogóle mają taką potrzebę.