Infobroker | Broker Informacji

Przyszłość Internetu

Internet i wszystko, co związane jest z jego funkcjonowaniem jest jednym z najszybciej współcześnie rozwijających się zjawisk. Dlatego też trudno jest przewidzieć, jakie możliwości w przyszłości będzie nam oferował. Warto jednak przedstawić, co najmniej kilka rozwiązań, których, według specjalistów z branży możemy się w najbliższych latach spodziewać .

Jedno, czego możemy być pewni to fakt, iż Internet będzie się rozwijał równolegle w dwóch płaszczyznach. Pierwsza z nich to usługi skierowane do użytkownika biznesowego, a więc wszelkie funkcje sieci umożliwiające komunikację i wymianę handlową między przedsiębiorstwami. Tutaj zasadnicze znaczenie ma bezpieczeństwo przesyłania danych oraz normy prawne chroniące przedsiębiorców przed oszustami. Świadomość społeczeństw w tej kwestii jest coraz większa, a co za tym idzie presja na rządy, aby kwestie te unormować. Możemy się, zatem spodziewać gwałtownego rozwoju technologii gwarantujących bezpieczeństwo korzystania z Internetu oraz powstawania kolejnych ustaw regulujących tę dziedzinę życia, jak choćby uchwalona już w Polsce Ustawa o Podpisie Elektronicznym.

Druga płaszczyzna rozwoju Internetu skupia się na użytkownikach indywidualnych. Już w tej chwili ta część funkcjonowania sieci ma ogromne znaczenie dla specjalistów zajmujących się marketingiem. Z uwagi na fakt, iż społeczność internautów zwiększa się z roku na rok, można się spodziewać, że Internet stanie się jeszcze bardziej skomercjalizowany. Oznacza to, że coraz więcej spraw będziemy w stanie załatwić on-line, a co za tym idzie coraz więcej firm będzie się starało dotrzeć do nas ze swoją ofertą poprzez różne formy e-reklamy. W zakresie rozrywki zintegrowane zostaną tradycyjne media takie jak telewizja czy radio razem z Internetem, powstaną tzw. domowe centra rozrywki. Z jednego miejsca w domu będziemy mogli oglądać wiadomości, słuchać muzyki, dokonywać zakupów on-line czy wykonywać rozmowy telefoniczne. Za kilkanaście lat zapewne każdy z nas będzie miał w swoim domu serwer obsługujący wszystkie te funkcje.

Specjaliści przewidują także, że pojawi się zunifikowany identyfikator użytkownika pozwalający na łatwe adresowanie rozmaitych przekazów (rozmów telefonicznych, poczty elektronicznej itp.) i \"przenoszalność\" pomiędzy operatorami z zachowaniem własnego numeru. Nie należy także zapominać o problemach, z jakimi spotykamy się obecnie, a które mogą nasilić się w niedługiej przyszłości. Zapewne każdy internauta prędzej czy później stanie się „ofiarą” wirusa czy robaka komputerowego lub zostanie zasypany niechcianymi e-mailami (tzw. spam). Sieć roi się także od napastników, którzy czyhają na cenną zawartość naszych dysków twardych, nasze dane osobowe, czy choćby konta w internetowych bankach. Należy się w jakimś stopni pogodzić z ich istnieniem, tak samo jak nie jesteśmy wstanie pozbyć się zupełnie przestępców funkcjonujących w „świecie rzeczywistym”. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu szeroko pojętej ostrożności i ograniczonym zaufaniu do zawartości Internetu. Używanie specjalistycznego oprogramowania typu firewall, czy oprogramowania antywirusowego połączone z racjonalnym posługiwaniem się siecią (nie otwieranie załączników e-maili od nieznanych nadawców itp.) wraz z coraz większym zaangażowaniem się instytucji państwowych w bezpieczeństwo Internetu, powinno uchronić nas przez tego typu atakami.