Infobroker | Broker Informacji

Jak zostać brokerem informacji

Największym błędem jaki popełniają początkujący brokerzy informacji jest założenie, że ich działalność opiera się tylko na wyszukiwaniu informacji. Zakładają, że pierwszą rzeczą jaką muszą zrobić to nauczyć się jak poszukiwać informacji, a później szukać firm lub osób, które za te umiejętności będą chciały zapłacić. Niestety rzeczywistość jest zupełnie inna i kolejność tych zdarzeń musi być odwrotna. Jako broker informacji należy być nastawionym „rynkowo” a nie „informacyjnie”. Najważniejszą rzeczą jaką należy zrobić na początku jest odnalezienie swojego miejsca na rynku, swojej specjalizacji - niszy rynkowej. Później natomiast rozwijać swoje umiejętności w poszukiwaniu informacji. Są dwa powody które przemawiają za taką strategią.

Pierwszy to zdroworozsądkowe rozumowanie, mówiące o tym, że nie ma najmniejszego sensu wypuszczać towaru na rynek, jeśli nie mamy informacji czy znajdziemy na niego zbyt. Należy najpierw zbadać rynek i dowiedzieć się jakie są oczekiwania aby móc dostosować się do niego ze swoją ofertą. W prowadzeniu działalności brokera informacji produktem jest świadczenie usług w zakresie poszukiwania i lokalizowania informacji.

Drugi związany jest z ilością zasobów informacyjnych z jakim mamy do czynienia. Musimy skupić się na jakimś obszarze aby być w stanie swobodnie się w nim poruszać i skutecznie go analizować. Nikt nie jest w stanie być ekspertem we wszystkich dziedzinach i broker informacji nigdy nim nie będzie. Powstaje pytanie jaką dziedziną się zająć, w czym się specjalizować i na podstawie jakich kryteriów podjąć tą decyzję. Odpowiedź znajdziemy na rynku.

Należy zbadać swoje najbliższe otoczenie, miejsce w którym mieszkamy, pracujemy. Warto porozmawiać ze znajomymi, każdy przecież pracuje w jakiejś branży i dowiedzieć się jakie są tam potrzeby w zakresie informacji. Dobrym pomysłem jest przeprowadzenie ankiet i rozmów z przedstawicielami naszych potencjalnych klientów np. dużych firm z regionu. Według opinii doświadczonych infobrokerów jednymi z najlepszych klientów są agencje reklamowe i PR (public relations). Z uwagi na specyfikę ich pracy bardzo często potrzebują informacji o konkurentach firm dla których wykonują zlecenie, o produktach dostępnych na rynku itp. W tym wypadku przy nawiązaniu współpracy można się spodziewać dopływu stałych zleceń, gdyż agencje te ciągle opracowują nowe projekty. Należy zatem nawiązywać szeroko pojęte kontakty z różnymi ludźmi, firmami i branżami co pozwoli nam odnaleźć swoje miejsce na rynku a później dopiero skupić się na rozwijaniu swoich umiejętności w poszukiwaniu i analizowaniu źródeł informacji.

Kolejnym problem z jakim początkujący broker informacji się spotka to brak czasu. Prowadząc działalność infobrokerską nie jesteśmy w stanie robić wszystkiego sami. Musimy przecież zadbać o poszukiwanie klientów, sprzedaż swoich usług, prowadzenie prezentacji, obsługę klientów oraz samo poszukiwanie informacji i sporządzanie raportów o prowadzeniu spraw administracyjno – biurowych nie wspominając. Istnieje nawet amerykańskie powiedzonko na ten temat: „Figure out what you do best and then hire the rest” (Zastanów się w czym jesteś najlepszy, a resztę daj zrobić komuś innemu). Nie jesteśmy w stanie robić wszystkiego samemu, w szczególności mając na uwadze fakt, iż na początku prowadzenia działalności około 70 % naszego czasu poświęcić należy na poszukiwanie klientów. Należy zatem wziąć pod uwagę potrzebę współpracy z innymi podmiotami i zlecanie niektórych prac podwykonawcom. W USA istnieją wręcz agencje infobrokerskie zajmujące się tylko i wyłącznie sprzedażą i marketingiem, wszelkie działania poszukiwawcze realizowane są przez podwykonawców.