Infobroker | Broker Informacji

Internet w Polsce

Jak już wcześniej wspomniano polski Internet w ostatnich kilku latach gwałtownie się rozwija. Nie możemy co prawda przyrównywać się do liderów wśród społeczeństw informacyjnych takich jak USA, Japonia czy kraje skandynawskie, ale sytuacja z roku na rok się polepsza. Obecnie (powołując się na badanie Net Track firmy SMG/KRC Poland Media S.A. (http://www.smgkrc.pl) ) mamy w Polsce ponad 7 milionów użytkowników, co stanowi około 25 % mieszkańców naszego kraju powyżej 15 roku życia. Liczba użytkowników zaczęła wyraźnie wzrastać od czasu, gdy Telekomunikacja Polska SA (http://www.tp.pl/) udostępniła łącze szerokopasmowe Neostrada oraz firma Telewizja Kablowa UPC Polska (http://www.upc.pl) udostępniła łącze Chello. Mimo wszystko nadal większość z użytkowników polskiej sieci korzysta z połączeń wdzwanianych tzw. dial-up charakteryzującą się małą szybkością i niską jakością połączenia. Użytkownicy korzystających z połączeń szerokopasmowych stanowią około 1/3.

Ciągle rosnące zapotrzebowanie na szybko i łatwo dostępną, a zarazem trafną informację zaowocowało w ostatnich latach wzrostem liczby osób odwiedzających i korzystających z serwisów www i wyszukiwarek. Rynek wyszukiwarek w polskiej sieci niezmiennie należy do 3 głównych graczy:

  • http://www.google.pl/ - 51.7%
  • http://www.onet.pl/ - 22.1%
  • http://www.wp.pl/ - 19.5%

Coraz bardziej popularne staje się też dokonywanie zakupów przez Internet czy prowadzenie internetowego rachunku bankowego. Najpopularniejsze wirtualne banki to http://www.mbank.com.pl/, który obecnie obsługuje ponad 850 tys. kont oraz http://www.inteligo.pl/ . Większości polskich internautów nie są również obce takie marki jak http://www.allegro.pl/ – aukcje internetowe, http://www.merlin.com.pl – sklep internetowy. Bardzo dobrze radzi sobie też polski rynek reklamy internetowej, który w 2003 roku osiągnął imponujący 40 % wzrost przychodów . Wszystko to dowodzi, że prowadzenie interesu w polskim Internecie jest możliwe i co ważne jest opłacalne.