Infobroker | Broker Informacji

Forma prowadzenia działalności infobrokerskiej

Działalność brokerów informacji przybiera różne formy. Znajdują się wśród nich zarówno indywidualni konsultanci jak i wieloosobowe firmy. Część infobrokerów specjalizuje się w jednej lub dwóch dziedzinach, część działa na wielu polach. Jednak najważniejszą cechą tego zawodu jest praca na własny rachunek. Infobrokerzy są niezależni, nie pracują na etacie w żadnej firmie, sami sobie tworzą miejsca pracy. Dzięki temu nie są związani z żadną konkretną firmą i mogą pracować dla wielu klientów, małych i dużych firm. Działalność taką należy zacząć od podjęcia strategicznych decyzji dotyczących: przedmiotu działalności przyszłej firmy, ewentualnych klientów, jej rozmiarów i formy prawnej.

Po pierwsze należy się zastanowić dla jakiej docelowej grupy odbiorców zamierzamy świadczyć nasze usługi. Oczywiste jest, że jeśli mamy wiedzę i doświadczenie z zakresu medycyny, będziemy szukać klientów wśród firm farmaceutycznych, fundacji, instytutów badawczych, stowarzyszeń i korporacji zawodowych; podobnie z bibliotekarzami z bibliotek wydziałów prawa, których wiedza może służyć kancelariom prawniczym, notarialnym, zespołom adwokackim, korporacjom zawodowym. Ważne jest, żebyśmy właściwie dobrali grupę docelową i przynajmniej na początku działalności skupili się tylko na niej. Dobrze jest też rozpoznać tę grupę, czyli określić, ile w naszym miejscu zamieszkania i okolicy jest firm pasujących do określonego przez nas profilu, czy firmy te posiadają wewnętrzne biblioteki lub działy informacji, czy mają rozpoznane potrzeby informacyjne, czy też potrzeby te trzeba będzie w nich rozbudzić.

Istotnym elementem planowania samodzielnej działalności jest też wybór formy prawnej, w ramach której zamierzamy prowadzić własną firmę. Przy podejmowaniu tej decyzji pomocne mogą być serwisy internetowe dla małych i średnich przedsiębiorstw, które krok po kroku podpowiadają, jakie formalności należy załatwić. Godne polecenia są:

  • http://www.twoja-firma.pl/
  • http://www.mojapierwszafirma.pl/
  • http://www.zalozfirme.pl/
  • http://www.parp.gov.pl/

Wiele informacji znajdziemy również w serwisach finansowych największych portali oraz vortalach biznesowych takich jak:

  • http://www.bankier.pl/
  • http://www.egospodarka.pl/
  • http://www.infor.pl/
  • http://www.ipis.pl/

Następny krok to ustalenie kilkuletniego biznes planu, w którym szczegółowo zaplanujemy nasze wydatki, dochody i przychody. Jest to zdecydowanie najtrudniejsza część działań. Ustalenie, jak mogą się kształtować nasze potrzeby finansowe w ciągu najbliższych dwóch do pięciu lat, wymaga zebrania szczegółowych informacji o płatnościach związanych z zatrudnieniem (pensje, ubezpieczenia), podatkami oraz zakupem niezbędnego sprzętu (komputery, drukarki, faksy) i budową warsztatu (płatne bazy danych na CD-ROM-ach i dostępne on-line). Przy wyborze baz należy zastanowić się, jakiego rodzaju informacji zamierzamy udzielać: czy będziemy tylko wyszukiwać informację, czy też zamierzamy świadczyć również usługi konsultingowe, szkoleniowe, tworzyć raporty i opracowania. Czy skupimy się tylko na wyszukiwaniu informacji w Internecie i bazach internetowych; czy zakupimy bazy danych na CD-ROM-ach; a może wyspecjalizujemy się w wyszukiwaniu informacji w zasobach bibliotecznych.

Wszystkie te działania są na pewno bardzo skomplikowane i trudne, wydaje się jednak, że najwięcej trudności może sprawić wycena pracy. Początkowo trudno będzie właściwie oszacować włożoną pracę, szczególnie w sytuacji, w której jak wspomniano wcześniej rynek ten w Polsce dopiero powstaje. Pomocne w tym mogą być już przygotowane cenniki źródeł informacji. Chodzi tutaj głównie o np. cenę dostępu do danego artykułu w internetowym archiwum gazety czy serwisu.